Czy każda turbosprężarka nadaje się do regeneracji?

Wysłany przez:

W nowoczesnych samochodach liczą się zarówno doskonałe osiągi, jak i możliwie niskie spalanie przy minimalnej emisji szkodliwych dla środowiska spalin. Sposobem na uzyskiwanie dobrych wyników w tym zakresie jest redukcja masy jednostek napędowych przy jednoczesnym podwyższaniu ich możliwości technicznych, co uzyskuje się, montując w autach sprężarki. Są one napędzane gazami spalinowymi, zasysając do silnika bardzo duże dawki powietrza, co umożliwia rozpylanie w nim większych dawek paliwa mimo braku wzrostu pojemności. Z uwagi na trudne warunki pracy i nie zawsze prawidłowe użytkowanie, dość szybko ulegają jednak awariom. Ponieważ ich poziom złożoności jest wysoki, ceny za nowe podzespoły są niezwykle wysokie, dlatego z reguły lepszą opcją okazuje się profesjonalna regeneracja turbin. We Wrocławiu usługi tego rodzaju wykonuje firma EPD Chudyk Auto Serwis, zajmująca się również mechaniką pojazdową. Przekonajmy się, kiedy regeneracja jest opłacalna i z czym się łączy.

Kiedy warto regenerować turbinę?

Regeneracja turbosprężarki jest doskonałym rozwiązaniem, ponieważ naprawiony podzespół uzyskuje dokładnie takie same wyniki jak część oryginalna, a także ma podobną żywotność. Jednocześnie kwota, jaką trzeba wyłożyć, jest o wiele niższa niż cena zakupu nowej części. Możliwości wykonania niezbędnych zabiegów są jednak uzależnione od stanu technicznego elementów turbiny. Im większy poziom zużycia i liczba mankamentów, tym kosztowniejszy proces odtwarzania poszczególnych modułów. Jeśli usterki są niewielkie i wiążą się m.in. z czyszczeniem, zmianą uszczelnień, częściowym odtworzeniem geometrii łopatek czy zastąpieniem łożysk nowymi, cały proces zapewnia duże oszczędności. Podobnie będzie, kiedy w przypadku zmiennej geometrii w grę wchodzi także choćby zajęcie się nastawnikami bądź elektroniką.

Czy zawsze da się zregenerować turbinę?

Z technicznego punktu widzenia niemal każdą turbosprężarkę da się naprawić, jednak nie zawsze okaże się to opłacalne. Jeżeli podczas demontażu zostaną stwierdzone duże zniszczenia w korpusie urządzenia np. przy zassaniu większego ciała obcego, operacja staje się zbyt kosztowna.

0

O autorze:

  Related Posts
  • No related posts found.