Naprawa i wyważanie turbin

Naprawa turbin, oprócz dokładnego umycia elementów i wyeliminowania uszkodzeń, wymaga niezwykle precyzyjnego wyważenia wirnika i koła kompresji. Jest to jedna z najważniejszych czynności, która będzie miała duży wpływ na poprawne funkcjonowanie całego elementu. Turbina będąca częścią turbosprężarki odpowiedzialna jest za wprowadzanie w ruch koła kompresji zlokalizowanego w sprężarce. Siłą napędową jest energia spalin wpadająca właśnie przez wirnik turbiny. Niewłaściwe wyważenie tego elementu będzie niekorzystnie wpływało na pracę całego układu, powodując nadmierne drgania, głośniejszą pracą turbo i szybkie zużycie podzespołów.

Wyważanie wirnika turbiny i koła kompresji

Wyważanie wirnika turbiny i koła kompresji wykonujemy przy 1.500 – 3.000 obrotach/minutę. Takie wartości pozwalają nam na dokładne skorygowanie rozkładu masy wirnika turbiny, tak aby była ona równomiernie rozłożona w odniesieniu do geometrycznej osi obrotu. Wykorzystujemy do tego niemiecką wyważarkę renomowanej marki SCHENCK, gwarantującą uzyskanie najwyższego poziomu dokładności.

Wysokoobrotowe wyważanie rdzenia turbosprężarki

Wysokoobrotowe wyważanie rdzenia turbosprężarki na stanowisku uznanej w branży firmy CIMAT jest jednym z ostatnich, ale równie ważnym etapem regeneracji turbin i naprawy turbosprężarek. Przy prędkości wirowania maksymalnie 200.000 obrotów/minutę wykonujemy korektę wyważenia, kontrolując jednocześnie szczelność olejową układu, oraz sprawdzamy, czy wymienione wcześniej elementy nie wpadają w nadmierne drgania. Nasze wyważarki przechodzą regularne i certyfikowane przeglądy wykonywane przez serwis ich producenta. W ten sposób zyskujemy pewność, że naprawiane podzespoły będą pracowały cicho i sprawnie, pozwalając na przejechanie wielu tysięcy kilometrów.

Jak przebiega proces wyważania turbiny i wirnika?

Wyważanie turbiny jest ważnym procesem, który polega na dokładnym zmierzeniu i zrównoważeniu nas wirnika. Wymaga on użycia specjalistycznego sprzętu, wiedzy i doświadczenia.

Wszystkie elementy obracające się wokół osi mają pewien stopień niewyważenia, który generuje częstotliwości rezonansowe w określonym zakresie obrotów. Nasilenie tych wibracji i prędkości wiąże się bezpośrednio ze stopniem niewyważenia turbiny.

Aby prawidłowo wyważyć turbinę, najpierw ją rozbieramy i mierzymy masę poszczególnych elementów wirnika. Następnie umieszczany turbinę w specjalnym urządzeniu do wyważania, dzięki któremu możemy dokładnie zmierzyć momenty bezwładności i obliczyć, ile masy musimy dodać lub usunąć z poszczególnych elementów wirnika. Dzięki temu uzyskujemy odpowiednie zrównoważenie. Po zakończeniu procesu wyważania turbiny ponownie montujemy ja na miejscu i sprawdzamy, czy działa płynnie.

Skutki korzystania z nieprawidłowo wyważonej turbiny

Nieodpowiednio wyważona turbina może prowadzić do szybszego zużycia lub uszkodzenia jej części oraz spadku wydajności. Awaria objawia się wówczas zmniejszeniem mocy i niskim zakresem turbiny oraz koniecznością zwiększania obrotów podczas jazdy pod górę.

Wirnik turbiny jest elementem, który napędza cały układ turbodoładowania. Dlatego musi być wydajny i wykonany z odpowiednio wytrzymałych materiałów. Mimo swojej dużej wytrzymałości, jego warunki pracy sprawiają, że jest on narażony na uszkodzenia spowodowane dostającymi się do turbiny zanieczyszczeniami oraz źle działającym olejowaniem układu turbodoładowania. To wszystko może doprowadzić do wyrobienia wirnika lub połamania jego łopatek i ich zablokowania. Należy więc dbać o wirnik turbiny, przekazując go w ręce specjalistów. Oferujemy regenerację turbin we Wrocławiu, zapewniając ich efektywną pracę.

Dlaczego my?

Świadczymy usługi na najwyższym poziomie, używając do tego nowoczesnego zaplecza technologicznego. Nasi fachowcy potrafią wyważyć szybko i dokładnie turbinę. W przypadku, kiedy konieczna jest wymiana części na nową, dobieramy właściwy element z półki cenowej wybranej przez klienta. W niektórych sytuacjach możliwe jest też zregenerowanie starego komponentu, co zapewnia dużą oszczędność. Taka opcja bywa dostępna również w przypadku konieczności wymiany turbosprężarki. Wszystko zależy od stanu elementu.

Przy montażu kumulacja drobnych niedoważeń wszystkich części wirujących może powodować niewyważenie całego wirnika i drgania w zakresach prędkości roboczych. Dlatego wyważamy wszystkie części z największą dokładnością. Po zakończeniu procesu sprawdzamy, czy działają one płynnie oraz czy nie mają żadnych luzów i nieprawidłowości. Przeprowadzamy również kompleksowy test turbiny pod obciążeniem z badaniem ciśnienia doładowania.

Cenę naprawy turbin wyliczamy indywidualnie. Wszystko zależy bowiem od stopnia uszkodzenia elementu oraz jego typu. Na bieżąco konsultujemy się z klientem, dobierając odpowiednie rozwiązania do jego potrzeb. Zapraszamy do odwiedzenia naszego warsztatu we Wrocławiu.