Regulacja zmiennej geometrii (VNT/VTG) przy naprawie turbosprężarki

Naprawa turbosprężarek w naszym serwisie odbywa się kompleksowo. Oprócz standardowych czynności takich jak ocena stanu zużycia i uszkodzenia części czy mycie wysokociśnieniowe, wykonujemy także regulację geometrii zmiennej (VNT/VTG) w regenerowanych turbosprężarkach. Jest to czynność, która wymaga wysokiej precyzji wykonania przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Aby uniknąć powstałych w wyniku nieumiejętnej naprawy, nerwów i dodatkowych kosztów m.in. holowania, przestoju auta, ponownego demontażu i montażu turbo, warto zlecić wykonanie naprawy i wyważania turbiny specjalistycznym serwisom turbosprężarek, takim jak nasz.

Stanowisko badania przepływów

Na naszym stanowisku badania przepływów jesteśmy w stanie precyzyjnie skalibrować ustawienia m.in. turbosprężarek w pojazdach osobowych i ciężarowych układem:

  • podciśnienia (np. podciśnienia (np. 1.9 TDi, dCi),
  • podciśnienia z czujnikiem położenia/kopiowania (np. 1.6TDi, 2.0HDi / TDCi 140KM),
  • elektronicznym – nastawnik/sterownik (np. 3.0 V6 CDi, 530d E60, 3.0TDi).

Po zakończonej kalibracji do każdej turbiny dołączamy protokół pomiarowy, potwierdzający prawidłowo wykonaną usługę.

Dlaczego właściwa regulacja geometrii w turbinach jest bardzo ważna?

Właściwie wykonana regulacja geometrii w turbinach opiera się na odpowiednim ustawieniu dwóch jej elementów: śruby regulacyjnej zderzaka i aktuatora zwanego również sztangą. Odpowiadają one za ustawienie łopatek (kierownic powietrza), które kierują spaliny do wirnika, zapewniając jego jak najbardziej efektywną pracę. Niewłaściwe skalibrowanie bądź ustawienie łopatek skutkować może:

  • zbyt niską lub nadmierną prędkością turbiny,
  • dławieniem się silnika lub zbyt słabym przyspieszeniem auta,
  • dużym opóźnieniem reakcji na pracę pedału gazu,
  • zwiększonym zużyciem paliwa,

Niewłaściwie zregenerowana turbosprężarka powodująca m.in. wycieki oleju, niewłaściwie wykonany tuning lub chiptuning sterownika silnika a także źle ustawiona zmienna geometria VTG / VNT powodująca powstawanie niewłaściwej mieszanki paliwowo-powietrznej (nadmierna ilość paliwa względem powietrza) mogą powodować również blokowanie i uszkodzenie filtra cząsteczek stałych (FAD / DPF). Aby uniknąć takich problemów wykorzystujemy właśnie stanowisko do badania przepływów, które pozwala nam na precyzyjne ustawienie parametrów geometrii VTG i VNT.