Regulacja zmiennej geometrii (VNT/VTG) przy naprawie turbosprężarki

Naprawa turbosprężarek w naszym serwisie odbywa się kompleksowo. Oprócz standardowych czynności, takich jak ocena stanu zużycia i uszkodzenia części czy mycie wysokociśnieniowe, wykonujemy także regulację geometrii zmiennej (VNT/VTG) w regenerowanych turbosprężarkach. Jest to czynność, która wymaga wysokiej precyzji wykonania przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Aby uniknąć powstałych w wyniku nieumiejętnej naprawy, nerwów i dodatkowych kosztów m.in. holowania, przestoju auta, ponownego demontażu i montażu turbo, warto zlecić wykonanie wyważania i naprawy turbiny specjalistycznym serwisom turbosprężarek, takim jak nasz.

Stanowisko badania przepływów

Na naszym stanowisku badania przepływów jesteśmy w stanie precyzyjnie skalibrować ustawienia m.in. turbosprężarek w pojazdach osobowych i ciężarowych układem:

  • podciśnienia (np. podciśnienia (np. 1.9 TDi, dCi),
  • podciśnienia z czujnikiem położenia/kopiowania (np. 1.6TDi, 2.0HDi / TDCi 140KM),
  • elektronicznym – nastawnik/sterownik (np. 3.0 V6 CDi, 530d E60, 3.0TDi).

Po zakończonej kalibracji do każdej turbiny dołączamy protokół pomiarowy, potwierdzający prawidłowo wykonaną usługę.

Dlaczego właściwa regulacja geometrii w turbinach jest bardzo ważna?

Właściwie wykonana regulacja geometrii w turbinach opiera się na odpowiednim ustawieniu dwóch jej elementów: śruby regulacyjnej zderzaka i aktuatora zwanego również sztangą. Odpowiadają one za ustawienie łopatek (kierownic powietrza), które kierują spaliny do wirnika, zapewniając jego jak najbardziej efektywną pracę. Niewłaściwe skalibrowanie bądź ustawienie łopatek skutkować może:

  • zbyt niską lub nadmierną prędkością turbiny,
  • dławieniem się silnika lub zbyt słabym przyspieszeniem auta,
  • dużym opóźnieniem reakcji na pracę pedału gazu,
  • zwiększonym zużyciem paliwa,

Niewłaściwie zregenerowana turbosprężarka powodująca m.in. wycieki oleju, nieodpowiednio wykonany tuning lub chiptuning sterownika silnika, a także źle ustawiona zmienna geometria VTG/VNT powodująca powstawanie niewłaściwej mieszanki paliwowo-powietrznej (nadmierna ilość paliwa względem powietrza) mogą powodować blokowanie i uszkodzenie filtra cząsteczek stałych (FAD/DPF). Aby uniknąć takich problemów, wykorzystujemy stanowisko do badania przepływów, które pozwala nam na precyzyjne ustawienie parametrów geometrii VTG i VNT.

Uszkodzenie zmiennej geometrii turbiny

Uszkodzenie zmiennej geometrii turbiny może prowadzić do trudności w regulacji ciśnienia oraz przepływu powietrza. Regulacja tych parametrów pozwala więc na poprawę wydajności pojazdu. VTN ma także na celu zmniejszenie bezwładności wirnika i koła kompresji.

Nieumiejętne użytkowanie pojazdu może znacznie skrócić żywotność turbosprężarki. Wszelkie nieszczelności w układzie chłodzenia i ciśnienia mają spory wpływ na działanie podzespołu. Zmienna geometria podlega regeneracji, dzięki czemu turbosprężarka nie zawsze musi zostać wymieniona. VTN daje możliwość zniwelowania niemal do zera efektu turbo dziury.

Pełna kontrola mechanizmu zmiennej geometrii, wraz z precyzyjnym systemem wyważania, zapewniają, że turbosprężarka zainstalowana na silniku nie powinna wymagać żadnych dodatkowych regulacji. Jeżeli jednak zauważysz, że silnik pracuje nieprawidłowo, towarzyszy mu zjawisko zarówno braku mocy, jak i zbyt późne uzyskiwanie maksymalnego momentu obrotowego, to konieczne jest skontrolowanie zmiennej geometrii turbiny i jej kalibracja. W naszym warsztacie dokonujemy precyzyjnej kalibracji turbiny. Do każdej wykonanej usługi dołączamy wydruk potwierdzający uzyskanie prawidłowych wartości tej kalibracji.