Co jest sprawdzane w pojeździe podczas przeglądu diagnostycznego?

Wysłany przez:

Przeglądy diagnostyczne pojazdów są obowiązkiem każdego kierowcy. Wykonywanie ich każdego roku daje przede wszystkim gwarancję jazdy sprawnym autem, które nie stwarza zagrożenia na drodze. Oprócz tego kontrole stanu technicznego u diagnosty pozwalają też uniknąć mandatów za zaniedbania w tej kwestii. Jak wygląda taki przegląd diagnostyczny? Jakie elementy samochodu poddaje się ocenie? O tym przeczytasz w naszym dzisiejszym wpisie.

Na czym polega przegląd diagnostyczny auta?

W trakcie każdego przeglądu diagnostycznego auto poddaje się testom i badaniom, które mają zweryfikować sprawność jego poszczególnych układów i podzespołów. Coroczna diagnostyka auta bazuje tym samym na sprawdzeniu m.in. układu hamulcowego. Diagnosta ocenia stan hamulców, bada siłę hamowania na kołach osi oraz sprawdza, czy nie doszło do wycieku płynu hamulcowego. Ocenie poddaje też układ kierowniczy oraz zawieszenie. Wyłapuje nieprawidłowości, takie jak luzy w maglownicy, przy sworzniach, mocowaniu tarczy i kolumn resorujących. Ogólnie ocenia też stan nadwozia i elementów do niego przymocowanych.

Nie pomija przy tym układu wydechowego. Sprawdza prawidłowość pracy silnika, bada jego głośność i analizuje emisję spalin. Ocenia też, czy nie doszło do wycieku płynów eksploatacyjnych. W czasie kontroli stanu technicznego dokładnie przygląda się również ogumieniu. Szczególnie pod uwagę bierze poziom ciśnienia w oponach, stopień ich zużycia oraz głębokość bieżnika. Inną ważną częścią przeglądu jest sprawdzenie oświetlenia. Fachowiec weryfikuje prawidłowość ustawienia i sprawność wszystkich świateł zewnętrznych. Poza tym kontroluje działanie elementów bezpieczeństwa takich jak pasy, poduszki powietrzne czy ABS. Sprawdza też, czy pojazd jest wyposażony w trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę.

0

O autorze:

  Related Posts
  • No related posts found.