Kiedy turbosprężarka wymaga regeneracji?

Wysłany przez:

Turbosprężarka pełni istotną funkcję w zwiększaniu mocy i sprawności silnika spalinowego. Niestety przez to, że nieustannie pracuje w wymagających warunkach, w dużym stopniu jest narażona na uszkodzenia. Podatność na jej awarie zwiększają zarówno czynniki niezależne od właściciela pojazdu, jak i te w pełni od niego uzależnione. Do przykładów zaliczyć można brak regularnego smarowania czy też nieodpowiednią eksploatację auta. Uszkodzenie turbo nie w każdym przypadku oznacza jednak konieczność wymiany. Niekiedy wystarczająca okazuje się regeneracja turbiny.

Co wskazuje na konieczność regeneracji turbosprężarki?

Konieczność regeneracji turbiny najczęściej jest efektem braku dbałości o stan techniczny pojazdu. Jeśli właściciel auta bagatelizuje regularną wymianę płynów eksploatacyjnych lub filtrów powietrza, musi liczyć się z tym, że takie działanie skraca żywotność turbiny. W rezultacie często dochodzi nie tylko do zaburzenia jej pracy, ale nierzadko również i uszkodzenia jej części. Nieprawidłowości w działaniu turbosprężarki da się jednak zidentyfikować. Pierwszy objaw, jaki na to wskazuje, to spadek mocy silnika. Towarzyszyć mogą mu nieuzasadnione wycieki oleju, nawet pomimo jego uzupełniania.

Oprócz tego o awarii turbo mogą świadczyć też dziwne dźwięki słyszalne zwłaszcza podczas przyspieszania. Problemy zwiastują charakterystyczne świsty i odgłosy stukania. Niepokój powinien wzbudzić także zmieniony kolor spalin. Jeżeli dym zmieni barwę na czarną lub niebieską, nie warto zwlekać z wizytą u mechanika. Jazda z uszkodzoną turbosprężarką znacząco obciąża silnik, co może doprowadzić do jego poważnej awarii. Odwlekanie wizyty w warsztacie nie tylko naraża właściciela auta na wyższe koszty naprawy, ale przede wszystkim odbiera bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu.

0

O autorze:

  Related Posts
  • No related posts found.