Jakie są najczęstsze przyczyny awarii turbosprężarki?

Wysłany przez:

Spadek mocy silnika, gęsty dym wydobywający się z rury wydechowej oraz ubytek oleju silnikowego to zwykle pierwsze objawy wskazujące na problem z turbosprężarką. I choć producenci zapewniają, że turbiny są projektowane w taki sposób, by zachowywały żywotność tak długo, jak silnik, awariom ulegają o wiele szybciej. Przyczyn ich uszkodzeń może być wiele. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się im bliżej i sprawdzimy, czy awarii turbosprężarek da się uniknąć.

Co przyczynia się do awarii turbosprężarki?

Przyczyn awarii można upatrywać w wadach fabrycznych turbin, ale i w niewłaściwej eksploatacji pojazdu. I o ile tych pierwszych nie da się uniknąć, o tyle do tych drugich można nie doprowadzić, stosując się do kilku zasad. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnej wymianie oleju, bez której pojawią się problemy ze smarowaniem układu. Obecnie jednym z najczęstszych powodów awarii turbosprężarek jest właśnie niedostateczna ilość oleju silnikowego. Problemem są też jego zanieczyszczenia, które mogą być wynikiem np. gromadzenia się nagaru.

Oprócz tego przyczyną awarii może być też zbyt duża ilość oleju lub dobór oleju o nieodpowiedniej lepkości i płynności. Przykładowo efektem zbyt niskiej lepkości może być wytworzenie nagaru, który zablokuje przepływ płynu w przewodach. Do wcześniejszego zużycia turbiny może też prowadzić wchodzenie na wysokie obroty silnika od razu po jego uruchomieniu. Efektem tego jest chwilowy brak smarowania, który może spowodować zatarcie turbo. Problematyczne jest także wyłączanie silnika po skończonej jeździe bez schłodzenia turbiny, co również prowadzi do niekorzystnego tarcia.

Należy jednak pamiętać, że niekiedy konieczność regeneracji lub wymiany turbosprężarki wynika z przyczyn niezależnych od użytkowników pojazdów. Do takich zaliczyć można np. uszkodzenie wirnika w wyniku kontaktu z ciałem obcym. Ponadto za awarię turbo może odpowiadać też wyciek oleju silnikowego, do którego prowadzi np. rozszczelnienie pierścieni wirnika. Nieszczelności w układzie wydechowym i ssącym to jednak nie wszystko. Do awarii turbosprężarek może dochodzić po nieodpowiednio przeprowadzonym tuningu lub w wyniku nieprawidłowego sterowania zmienną geometrią.

0

O autorze:

  Related Posts
  • No related posts found.