Jak wykonywana jest kontrola zbieżności zawieszenia?

Wysłany przez:

Regulacja zbieżności zawieszenia ma istotne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Regularna kontrola stanu geometrii przedłuża żywotność opon oraz komponentów układu kierowniczego i zawieszenia. Poza tym ma również wpływ na niższe zużycie paliwa, a co się z tym wiąże wyższe oszczędności eksploatacyjne. W związku z tym kontrolę zbieżności zawieszenia powinno się przeprowadzać raz do roku, najlepiej po sezonie zimowym. Niemniej wśród wskazań do jej przeprowadzenia znaleźć można także wymianę lub naprawę opon bądź innych komponentów układu kierowniczego, naprawę pojazdu po kolizji czy też jazdę po nierównościach. O tym, w jaki sposób wykonuje się kontrolę zbieżności zawieszenia, piszemy poniżej.

Jak wygląda kontrola zbieżności zawieszenia?

Kontrolę zbieżności wykonuje się na specjalnych stanowiskach diagnostycznych w warsztatach samochodowych. Tego rodzaju diagnostyką auta we Wrocławiu zajmuje się m.in. nasza firma EPD Turbo i EPD Chudyk Auto. Oceny zbieżności kół dokonuje się poprzez odpowiednie ustawienie kół przednich i tylnych względem siebie. Jeżeli koła są skierowane do wewnątrz wówczas mowa o zbieżności dodatniej, z kolei, jeśli na zewnątrz – o zbieżności ujemnej. Obecnie kontrola zbieżności kół jest jednym z elementów geometrii zawieszenia, która dodatkowo pozwala zweryfikować inne parametry takie jak np. kąt pochylenia koła, kąt zbieżności tyłu czy też wysokość pojazdu z tyłu i z przodu.

Do ustawienia geometrii zawieszenia wykorzystuje się specjalne przyrządy pomiarowe, dzięki którym można szczegółowo zweryfikować ustawienie kół na różnych płaszczyznach.  Cenioną metodą weryfikacji geometrii zawieszenia jest zastosowanie technologii 3D. Technologia 3D pozwala ocenić ustawienie kół, dzięki zastosowaniu kamer nagrywających obraz w wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu badaniu uzyskuje się precyzyjne wyniki, które można skonfrontować z wartościami katalogowymi. W przypadku braku symetrii oprogramowanie dokonuje analizy, na podstawie której mechanik otrzymuje dokładne wytyczne dotyczące tego, jak wyregulować zbieżność.

0

O autorze:

  Related Posts
  • No related posts found.