Jak można przedłużyć żywotność turbosprężarki?

Wysłany przez:

Naprawa lub wymiana turbosprężarki może być kosztowna, dlatego lepiej na bieżąco dbać o tę część, by nie doprowadzić do awarii. Żywotność turbosprężarki powinna być zbliżona do trwałości silnika, jednak okazuje się, że na tempo jej eksploatacji ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim jej sprawność zależy od jakości części. Jeśli jest oryginalna, możesz liczyć na bezawaryjną pracę dłużej niż w przypadku tańszych, najczęściej wcześniej używanych zamienników. Co więcej, istotne znaczenie ma także styl jazdy oraz systematyczna dbałość o ten element związana z kontrolą pracy jego podzespołów. Każdy kierowca przy zastosowaniu się do konkretnych zasad może zatem przedłużyć żywotność swojego turbo. O tym, w jaki sposób można to zrobić, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Sposoby na przedłużenie żywotności turbosprężarki

Kluczowe znacznie dla żywotności turbosprężarki ma przede wszystkim dbałość o układ smarowania. Tym samym pamiętaj, by zawsze używać dobrej jakości oleju silnikowego oraz regularnie go wymieniać. Najlepiej robić to każdorazowo po przejechaniu ok. 15 tys. km. Zarówno jakość oleju, jak i jego wymiana jest ważna ze względu na to, że płyn pełni kilka istotnych funkcji w całym układzie. Po pierwsze, odpowiada za smarowanie, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zatarcia turbosprężarki. Po drugie, odgrywa istotną rolę przy jej schładzaniu, gdyż turbosprężarki w trakcie pracy mogą osiągać temperaturę przewyższającą nawet 900 stopni Celsjusza. Ponadto olej wpływa także na oczyszczenie turbiny, usuwając z niej zanieczyszczenia, które mogłyby blokować łożyska turbosprężarki.

Poza wymianą oleju ważna jest również kontrola jego stanu, dlatego regularnie powinieneś uzupełniać jego ubytki, nie dopuszczając do sytuacji, w której mogłoby go zabraknąć. Oprócz tego przy wyborze właściwego oleju powinieneś także zwracać uwagę na jego lepkość. Nieprawidłowa nie zagwarantuje odpowiedniej ochrony smarowanym elementom. Co więcej, na żywotność turbosprężarki wpływa także regularna wymiana filtrów powietrza. Bez dostępu do powietrza turbina nie pracuje sprawnie, a jeśli przedostaną się do niej zanieczyszczenia, może dojść do starcia krawędzi łopatek, co w efekcie prowadzi do poważnej awarii. Aby temu zapobiec, należy wymieniać filtry tak często, jak zaleca to producent. Zwykle powinno się to robić przynajmniej raz w roku.

Dbałość o turbosprężarkę wiąże się nie tylko z kontrolą pracy podzespołów oraz regularną wymianą oleju i filtrów, ale także odnosi się do stylu jazdy. Wśród kilku kluczowych zasad prowadzenia samochodu, które mają wpływ na żywotność turbosprężarki i do których powinieneś się zastosować wymienia się:

  • Rozsądną jazdę na zimnym silniku – pamiętaj, by tuż po uruchomieniu silnika odczekać kilka minut przed wyruszeniem w trasę. Ma to znaczenie ze względu na to, że w tym czasie olej dotrze do wszystkich elementów i zacznie je smarować. Przez pierwsze 5 minut jazdy nie należy też forsować silnika, gdyż warto dać mu czas na rozgrzanie się,
  • niewyłączenie silnika od razu po dojeździe do miejsca docelowego – zawsze po skończonej jeździe odczekaj kilka minut, zanim wyłączysz silnik. W przeciwnym razie olej zostanie w obiegu i nie będzie właściwie schładzał turbiny, co może doprowadzić do kosztownej awarii układu,
  • Dynamiczną jazdę przynajmniej raz w tygodniu – punkt ten odnosi się przede wszystkim do osób, które na co dzień pokonują krótkie trasy po mieście. Aby oczyścić turbinę z zanieczyszczeń, warto raz w tygodniu wybrać się w dłuższą podróż, po to, by mechanizm miał czas na wypalenie osadów, które nagromadziły się w trakcie krótkodystansowych tras pokonywanych przy niskich prędkościach.
0

O autorze:

  Related Posts
  • No related posts found.