Dlaczego tak ważne są interwały przeglądów auta?

Wysłany przez:

Interwały przeglądów auta to w praktyce odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi przeglądami pojazdu. Dlaczego tak ważne jest, by kierowca stosował się do wytycznych w tym zakresie oraz czego można dzięki temu uniknąć?

Zalety regularnych przeglądów pojazdów

Większe bezpieczeństwo i gwarancja dłuższego, bezproblemowego użytkowania. Właśnie takie są główne zalety wykonywanych okresowo przeglądów, które powinny odbywać się zgodnie z zaleceniami producentów i doświadczonych serwisantów. Oczywiście to niejedyne zalety stosowania się optymalnych terminów wykonania tego typu usług. Celem jest także zapobieganie poważniejszym usterkom, częściej pojawiającym się w samochodach mniej zadbanych, których właściciele oszczędzają na tego typu przeglądach. Dodatkowym atutem regularnych przeglądów auta jest zwiększenie jego bezawaryjności. Zabezpiecza to użytkownika przed holowaniem pojazdu i ewentualnymi nieplanowanymi przestojami w warsztacie.

Unikanie kosztów

Wielu kierowców postrzega częste przeglądy jako dodatkowy wydatek, upatrywany często wręcz jako niepotrzebny koszt. Oczywiście czynności serwisowe z nimi związane nie są bezpłatne. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że dzięki odpowiednim interwałom można szybko wykryć potencjalne problemy i tym samym uniknąć zdecydowanie droższych napraw.

Dotyczy to przede wszystkim najbardziej skomplikowanych układów pojazdów, a także silnika, skrzyni biegów oraz naprawy turbosprężarki. Nie można bowiem zapomnieć, że interwały ustalane przez producentów zostały określone na podstawie ich wiedzy co do trwałości poszczególnych podzespołów. Wytycznych tych nie można więc ignorować, także ze względu na stan własnego portfela w przyszłości.

Należy jednak pamiętać, że obecnie wielu producentów pojazdów stosuje „chwyt marketingowy”. Polega on na wydłużaniu interwałów, np. wymiany oleju co 30.000, a nawet 50.000 km. Klient, kalkulując koszty eksploatacji samochodu przed zakupem nowego auta, sądzi, że skoro producent dopuszcza tak długie odstępy pomiędzy wymianą oleju silnikowego, to jest to bezpieczne dla jednostki napędowej. Nic bardziej mylnego. Z doświadczenia większości warsztatów, które serwisują pojazdy po zakończeniu okresu gwarancyjnego, wynika, że najbezpieczniejszy dla silnika i jego osprzętu jest interwał 15.000 km lub raz w roku. Dotyczy to również filtrów paliwa (zanieczyszczony filtr ze względu na ograniczony przepływ paliwa może doprowadzić do przedwczesnego zatarcia pompy paliwowej wysokiego ciśnienia i uszkodzenia wtryskiwaczy) oraz powietrza.

Zadbany samochód to droższy samochód

Stosowanie się do interwałów przeglądów auta skutkuje również tym, że pojazd będzie lepiej utrzymany, sprawniejszy i tym samym droższy przy ewentualnej odsprzedaży. Zdecydowanie więc warto zwrócić uwagę na ten aspekt i pamiętać o tym, że dbanie o samochód to długofalowa korzyść, która zaprocentuje na wielu polach.

Jak widać, interwały przeglądów auta mają ogromne znaczenie zarówno ze względu na bezpieczeństwo, jak i codzienne użytkowanie pojazdu. W wielu przypadkach chronią kierowcę również przed zdecydowanie bardziej kosztownymi naprawami w przyszłości, co także sprawia, że warto wykonywać je naprawdę regularnie.

0

O autorze:

  Related Posts
  • No related posts found.